top of page

Szlaki turystyczne

Szlak Wiatraków

Szlak ten oznaczony jest kolorem zielonym i jest to ponad trzynastokilometrowa trasa przebiegająca przez cztery miejscowości: Wicie, Kopań, Cisowo i Darłowo. Rozpoczyna się on przy plaży w Wiciu, a kończy w Darłowie.

Po drodze możemy podziwiać piękne widoki, jezioro Kapań oraz park elektrowni wiatrowych.

Trasa częściowo łączy się ze Szlakiem Zabytków Średniowiecza oraz Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R10 i jest uznana za łatwą

 

https://mapa-turystyczna.pl/map/widget/trail/h1l0p1/cl3.html

 

Szlak Rezerwatów

Szlak ten oznaczony jest kolorem niebieskim i jest to ponad siedemdziesięciokilometrowa trasa przebiegająca przez teren trzech gmin: Darłowo., Sławno i Polanów.  

Oprócz zabytków Darłowa ( opisanych w zakładce zabytki Darłowa), warto zobaczyć:

-w Sławnie: dwa kościoły:  WNMP z XIV w. i neogotycki pw. św. Antoniego z Padwy, gmach Urzędu Miasta, budynki dawnej fabryki konserw, zespół budynków dworcowych oraz dwie bramy: Koszalińską oraz Słupską.

-w Krągu XV-wieczny Zamku Rycerskim Podewilsów 

-w Polanowie Czerwony Most nad rzeką Grabową, kościół Wniebowzięcia NMP z XVIII w. z zachowaną późnogotycką wieżą, Świętą  Górę (156 m n.p.m.), gdzie na początku XIV stulecia zakonnicy wybudowali kaplicę. Znajdujący się w niej cudowny wizerunek Matki Boskiej oraz źródełko z wodą o uzdrawiających, które ściągają tu setki pątników;

Jadąc tym szlakiem nie sposób nie zwrócić uwagi na typową w tym rejonie zabudowę szachulcową, jest to tak zwana Kraina w Kratę.

Trasa uznana jest za łatwą, z kilkoma nieco trudniejszymi odcinkami.

 

Koszaliński Szlak Nadmorski

Szlak ten oznaczony jest kolorem czerwonym i stanowi część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. W Polsce przebiega około 380 km tej trasy wzdłuż całego wybrzeża i prowadzi od Świnoujścia po Żarnowiec. 

Odcinek na trasie między Darłowem a Ustką, przez Jarosławiec, Łącko i Zalesie liczy 56 km. 

Ten odcinek trasy uznany jest za łatwy.

 

Szlak Zabytków Średniowiecza

Szlak Zabytków Średniowiecza - inaczej zwany Szlakiem  Cystersów, gdyż na trasie turyści poznają miejsca i budowle, powstałe właśnie dzięki Cystersom. Szlak ten obejmuje 11 nadmorskich miejscowości: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice i Cisowo.

Łącznie trasa liczy  104 kilometry.  

 

Szlak Świętego Jakuba

Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago nazywana jest najpiękniejszą drogę Europy. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów. 

Jest to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Pomorska Droga św. Jakuba, zwana czasami Camino Polaco del Norte, jest częścią trasy bałtyckiej Via Baltica. Nawiązuje do traktu rozpoczynającego się niegdyś w Królewcu. Dzisiejsza droga prowadzi z Kretingi na Litwie przez Rosję (obwód kaliningradzki), Polskę, Niemcy.

Trasa na Pomorzu podzielona jest na 7 części obejmujących 29 odcinków. Pielgrzymi zdążający szlakiem mogą podziwiać piękno nadbałtyckiego krajobrazu oraz zwiedzać cenne zabytki kultury.

 

 

Velo Baltica

Przez Darłowo przebiega także Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10

Velo Baltica to trasa rowerowa stanowiąca polską część międzynarodowego szlaku EuroVelo 10, która częściowo pokrywa się również z trasą EuroVelo 13, nazywaną  szlakiem Żelaznej Kurtyny.

To jedna z najdłuższych tras rowerowych w Polsce (540 km). Rozpoczyna się w Świnoujściu i przebiega przez Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Jarosławiec, Ustkę, Łebę, Władysławowo, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Elbląg, Frombork, Braniewo aż do Elbląga. Jest to bardzo różnorodny i malowniczy szlak. Ze względu na swoją długość Velo Baltica nadaje się zarówno na krótką wycieczkę wzdłuż morza, jak i kilkudniową wyprawę rowerową.

Trasa określana jest jako łatwa choć trudność może wynikać z jej długości.

 

żródła: https://eturystyka.wzp.pl/

            https://camino.net.pl/

bottom of page